29 listopada, 2023
Kwestia sukcesji przedsiębiorstwa pojawiła się dopiero w ustawie z dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.
Po co te przepisy?
Mają one na celu uniknięcie paraliżu w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w przypadku śmierci przedsiębiorcy, a także dają czas jego spadkobiercom na podjęcie decyzji co dalej z odziedziczoną firmą.
Zatem krótko, zarządca sukcesyjny to osoba wyznaczana przez przedsiębiorcę (lub spadkobierców) do tymczasowego kierowania firmą po śmierci właściciela.
Kto może być zarządcą sukcesyjnym?
– jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a dodatkowo nie został wobec niej orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub środek karny albo środek zabezpieczający polegający na zakazie prowadzenia działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę lub działalności gospodarczej w zakresie zarządu majątkiem. Nie może nim być osoba prawna, np. spółka.
Jak powołać zarządcę sukcesyjnego?
Właściciel firmy składa stosowny wniosek do CEiDG w formie pisemnej, elektronicznej lub pocztą (wówczas podpis musi być poświadczony przez notariusza). Przedsiębiorca może powołać bezpośrednio zarządcę sukcesyjnego, bądź wskazać, że będzie nim prokurent. Dodatkowo możliwe jest powołanie tzw. „zarządcy rezerwowego’, gdyby pierwszy z różnych przyczyn nie mógł pełnić tej roli.
Warto pamiętać, że osoby te muszą jednak posiadać udział w firmie większy niż 85/100. Powołanie zarządcy po śmieci właściciela jest możliwe jedynie przed notariuszem, który musi fakt ten zgłosić do CEiDG.
Rezygnacja z funkcji zarządcy lub jej utrata
Tak jak wskazaliśmy powyżej, funkcja zarządcy jest dobrowolna, zatem może on też w każdym czasie z niej zrezygnować składając pisemną rezygnację. Funkcję tę można stracić również w przypadku śmierci, odwołania lub ograniczenia bądź utraty zdolności do czynności prawnej.
Co objęcie funkcji zarządcy sukcesyjnego oznacza w praktyce?
Pamiętajmy, że przedsiębiorstwo w spadku nadal jest własnością spadkobierców i to oni, a nie zarządca, odpowiadają finansowo za zobowiązania związane z jego prowadzeniem. Natomiast w ramach pełnionej funkcji zarządca sukcesyjny może otrzymywać wynagrodzenie.
Czas trwania zarządu sukcesyjnego
Zarząd sukcesyjny co do zasady: