6 grudnia, 2023
Eksperci AI w kancelariach prawnych – nowy standard?
O wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI), także w prawie, słyszeli już chyba wszyscy.
AI staje się narzędziem coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywanym w branży prawniczej, które stwarza m.in. możliwość przyspieszenia analiz danych czy przygotowywanie umów.
Popularne narzędzia, takie jak ChatGPT, nie dają jeszcze ani oczekiwanych efektów ani wystarczających przewag konkurencyjnych, a trendy wykorzystania nowych technologii wyznacza rynek amerykański.Choć oczekiwania klientów firm prawniczych wciąż wzrastają, wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom nie zawsze musi nieść za sobą dodatkową pracę dla samych prawników.
Wręcz przeciwnie, kancelarie nie poszukują już kolejnych prawników, lecz ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym analityków danych i inżynierów oprogramowania[1].To oni mają wspierać prawników nie tylko w obsłudze dostępnych już narzędzi informatycznych, ale także w projektowaniu nowych oprogramowań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb kancelarii i skrojonych na ich miarę.
Trendy te docierają także do Europy.
Na początku 2023 roku brytyjska kancelaria, należąca do tzw. „magic circle”, Allen & Overy, ogłosiła wprowadzenie chatbota, który wspiera prawników w ich codziennej pracy, między innymi w zakresie sporządzania umów.
Głównym celem narzędzia jest tworzenie projektów podstawowych dokumentów, które prawnicy mają wykorzystać jako punkt wyjścia do edycji, poprawy lub uzupełnienia.
Chatbot Harvey potrafi „pracować” w wielu językach, w obszarach różnych praktyk i jest wykorzystywany przez prawników w 43 biurach Allen & Overy na całym świecie[2].
Tym samym tropem podążają także inne znane brytyjskie kancelarie, takie jak Bryan Cave Leighton Paisner, Macfarlanes czy Weightmans, które wyznaczają trendy w rozwoju branży.
Potrzeba zmian stała się na tyle wyraźna, że wydziały prawa na brytyjskich uczelniach zmieniają programy nauczania. Między innymi Uniwersytet w Liverpoolu obecnie oferuje moduły uczące studentów interakcji z narzędziami Legal Tech.
Uczelnie w Polsce także zauważają, że nowoczesne technologie stają się ważnym narzędziem w pracy prawnika, a pierwsze w Polsce studia podyplomowe Legal Tech zostały otwarte w 2021 roku na Uniwersytecie SWPS.
Choć eksperci uspokajają, że prawnicy nie zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję, część ich pracy przejmą zapewne informatycy i programiści.
Obserwacja zagranicznego rynku prawniczego prowadzi więc do wniosku, że obsługa narzędzi AI może okazać się nie tylko ułatwieniem w codziennej pracy prawników, ale nowym standardem i must-have do pozostania konkurencyjnym na rynku.
Niemniej pamiętajmy, że zasady bezpiecznego wykorzystywania tego typu narzędzi oraz odpowiedzialność za skutki korzystania z nich są wciąż kwestiami otwartymi, proces uregulowania których jest w toku.