23 maja, 2024
Idea ESG i jej znaczenie dla biznesu
Koncepcja ESG, jako odzwierciedlająca potrzebę równoważenia celów finansowych przedsiębiorstwa z troską o środowisko, społeczność i skuteczne zarządzanie, jest obecnie postrzegana jako kluczowy element strategii biznesowej i inwestycyjnej. Firmy i inwestorzy dostrzegają, że skuteczne zarządzanie zgodnie z ESG nie tylko przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, ale także przynosi korzyści finansowe, ułatwiając finansowanie przedsięwzięć oraz nawiązywanie międzynarodowej współpracy z nowymi partnerami biznesowymi. Wśród korzyści implementacji zasad ESG można wymienić m.in.: wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, redukcja kosztów, zwiększenie przy tym zaufania klientów i wartości marki.
Environmental, Social, Governance
ESG odnosi się do trzech głównych obszarów, które organizacje muszą uwzględnić w swojej działalności, jeżeli chcą dążyć do zrównoważonego rozwoju.
Kształtowanie się koncepcji ESG
Początki koncepcji ESG sięgają narodzin ruchów społecznych i środowiskowych w XIX i XX wieku. Walka o prawa pracowników, ruch na rzecz ochrony środowiska czy walka o prawa człowieka wywarły istotny wpływ na kształtowanie się nowego podejścia w biznesie. Jednym z ważniejszych wydarzeń było wydanie książki Rachel Carson "Niema wiosna" w 1962 r., która wywołała debatę na temat wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. W 1971 r. powstał Pax World Fund, jeden z pierwszych funduszy inwestujących z uwzględnieniem kwestii etycznych. Światowa Komisja do spraw Środowiska i Rozwoju w 1987 r. utworzyła raport „Nasza wspólna przyszłość”, w którym wprowadzone zostało pojęcie zrównoważonego rozwoju, a wprowadzenie protokołu z Kioto w 1997 r. zwróciło uwagę inwestorów na zmiany klimatu i konieczność inwestowania w technologie przyjazne dla środowiska. Jednym z najważniejszych wydarzeń było powstanie Zasad Priorytetów Głównych (PRI) przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 r. , które stanowiły ramy dla promowania uwzględniania czynników ESG przez inwestorów instytucjonalnych. Ogłoszenie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przez ONZ w 2015 r. również odegrało istotną rolę, podkreślając potrzebę podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju na szczeblu globalnym. Wraz z upływem lat, rosnąca świadomość ekologiczna i społeczna przyczyniła się do kształtowania koncepcji ESG jako integralnego, koniecznego elementu strategii biznesowych i inwestycyjnych.
Zrównoważony rozwój w kontekście odpowiedzialnego inwestowania i korporacyjnej odpowiedzialności społecznej
Rozwój koncepcji ESG jest blisko związany z postępem w odpowiedzialnym inwestowaniu i korporacyjnej odpowiedzialności społecznej (CSR). Obecnie coraz więcej inwestorów i firm dostrzega korzyści płynące z uwzględniania czynników ESG w procesach inwestycyjnych i biznesowych. Odpowiedzialne, oparte na analizie ESG inwestowanie może przynieść lepsze wyniki finansowe i zmniejszyć ryzyko, podczas gdy korporacyjna odpowiedzialność społeczna umożliwia firmom budowanie pozytywnego wizerunku, zwiększenie zaufania klientów i lepsze zarządzanie ryzykiem reputacyjnym. Wszystko to odzwierciedla zmianę podejścia do biznesu, który kładzie coraz większy nacisk na tworzenie wartości nie tylko dla akcjonariuszy, lecz dla społeczeństwa i środowiska.
Najważniejsze akty prawne w kontekście ESG
Podsumowanie
ESG nie tylko przyczynia się do zrównoważonego rozwoju organizacji, ale również generuje korzyści finansowe i wzmacnia wartość marki. Poziom świadomości i wdrożenia zasad ESG w organizacji stanie się w perspektywie najbliższych lat wyznacznikiem jej sukcesu rynkowego.