22 grudnia, 2020
Od blisko roku przedsiębiorcy z pierwszych branż wytypowanych przez Ministerstwo Finansów korzystają z kas fiskalnych online czyli takich komunikujących się bezpośrednio z Centralnym Repozytorium Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wraz z początkiem stycznia 2020 roku obowiązek taki dotyczy stacji benzynowych i warsztatów samochodowych.
Kolejne branże miały zostać planowo objęte obowiązkiem stosowania kas online (a co za tym idzie koniecznością wymiany stosowanych dotychczas) począwszy od lipca 2020 roku. Termin ten został następnie przesunięty o pół roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz związane z nią konsekwencje gospodarcze.
Już jednak od początku stycznia 2021 roku, kolejne branże zostaną objęte obowiązkiem wymiany kas, na urządzenia nowego typu, a ich dobór wzbudził w ostatnim czasie niemało kontrowersji. Oprócz bowiem nałożenia tego obowiązku na przedsiębiorców trudniących się sprzedażą węgla i innych wytwarzanych z niego paliw stałych, już od nowego roku objęci zostaną nim przedsiębiorcy działający w ramach branż najbardziej dotkniętych skutkami wprowadzanych przez władze ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, a mianowicie gastronomii i hotelarstwa.
Pomimo zatem znaczącego ograniczenia wpływów, na skutek konieczności zamknięcia lokali gastronomicznych oraz znacznego (a już niebawem niemal całkowitego) ograniczenia działalności hoteli, ich właściciele zmuszeni będą do zakupu nowych i kosztownych urządzeń rejestrujących, pomimo, że w większości dysponują przecież kasami fiskalnymi starego typu, a więc faktycznie i tak zobowiązani są do rejestrowania przychodów.
Niewielkim pocieszeniem będzie zapewne utrzymanie możliwości odliczenia od podatku równowartości 90% ceny zakupu kasy fiskalnej. Po pierwsze bowiem możliwe jest odliczenie maksymalnie kwoty 700 zł, a ceny nowych kas potrafią znacznie przekraczać tą wartość. Po drugie zaś, nawet taka ulga wiąże się z koniecznością zapłacenia całej ceny kasy, a możliwość odliczenia pojawi się przecież dopiero przy składaniu deklaracji podatkowej za okres, w którym nastąpił zakup.
O ile dla większych przedsiębiorców dokonanie wymiany, to jednak mniejsze placówki gastronomiczne, hotele czy pensjonaty poza popularnymi destynacjami, w sytuacji pozbawienia przychodów, mogą nie sprostać tym obowiązkom.
Sam pomysł wprowadzenia kas fiskalnych online można ocenić pozytywnie jako zmierzający do uproszczenia rozliczeń z fiskusem oraz ograniczania szarej strefy. Obowiązek wymiany kas fiskalnych czeka prędzej lub później wszystkich przedsiębiorców zobowiązanych do ich prowadzenia. Rozważenia wymaga jednak zasadność dalszego odroczenia obowiązków do czasu normalizacji warunków prowadzenia działalności, szczególnie w branżach, które ucierpiały najmocniej na skutek ograniczeń związanych z pandemią.
Opisane powyżej branże nie są bowiem ostatnimi, które wymiana kas fiskalnych czeka jeszcze w 2021 roku. Od lipca bowiem obowiązek posiadana kas online obejmie m. in. branżę fryzjerską, kosmetyczną, budowlaną, a także lekarzy, dentystów oraz prawników.