Kontakt z nami +48 780 151 246

Kolejny projekt ustawy o ochronie sygnalistów

 

W dniu 7 lipca 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejny, już trzeci projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia – tzw. sygnalistów.

Projekt jest wynikiem konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów, tym razem doprecyzowując poprzednio proponowane rozwiązania i oferując kosmetyczne zmiany.

Zgodnie z założeniami nowego projektu, zmianie ulegnie między innymi termin na wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych, zasady dotyczące karalności oraz zostaną wprowadzone zmiany w zakresie katalogu obligatoryjnych elementów procedury zgłoszeń wewnętrznych

Termin na wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych

Projekt zakłada wydłużenie terminu na realizacje obowiązku ustawowego w zakresie wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. Termin ten ma wynosić dwa miesiące od dnia wejścia w życie ustawy, a nie jak poprzedni proponowano – miesiąc.

Nowy obligatoryjny element procedury

Proponowane zmiany obejmują także nowy element katalogu obligatoryjnych elementów procedury zgłoszeń wewnętrznych. W projekcie dodano do niego określenie systemu zachęt do korzystania z tej procedury, który do tej pory miał mieć charakter fakultatywny. Zgodnie z projektem, nowym, dobrowolnym elementem procedury jest zawieracie informacji o zasadach bezpiecznego i niepozostawiającego śladów dokonania zgłoszenia w systemie informatycznym.

Sankcje

W projekcie zrezygnowano także z uprzednio projektowanej karalności za usiłowanie utrudnienia dokonania zgłoszenia. Aktualna propozycja zakłada, że grzywną albo kara ograniczenia wolności zagrożone jest jedynie utrudnianie dokonania zgłoszenia.

Projekt jest na etapie opiniowania i nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Niemniej jednak, mając na uwadze redakcyjny charakter proponowanych zmian, a także termin na wdrożenie unijnej dyrektywy, można się spodziewać sprawnego przebiegu legislacyjnego.