Kontakt z nami +48 780 151 246

Urzędy Skarbowe zajrzą nam na konta bankowe. Od lipca obowiązują nowe przepisy

Od lipca potocznie zwana „skarbówka”, zdobędzie nowe uprawnienia – zajrzy nam na nasze konta bankowe. Co najważniejsze, taka możliwość aktualizuje się teoretycznie "bez żadnego trybu". Zaznaczyć należy, że do lipca 2022 roku taka możliwość istniała tylko wobec osób podejrzanych. Wykonano natomiast prosty zabieg legislacyjny – w istniejącym przepisie art. 48 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej zmieniono słowo ,,podejrzany” na ,,osoba fizyczna”. Jest to kolejna już zmiana, którą niesie ze sobą tzw. Polski Ład.

Skąd zatem Urząd Skarbowy zdobędzie numery naszych rachunków bankowych? Urzędy Skarbowe będą mogły wnioskować o udostępnienie przez bank danych z rachunku bankowego osoby fizycznej. I to właśnie na mocy nowych przepisów banki będą miały obowiązek przekazać organom podatkowym dane o posiadanej liczbie rachunków bankowych danej osoby, ich aktualnym stanie, a także – co niewykluczone – o obrotach działalności gospodarczej sprawdzanej osoby. Zauważyć należy, że tego rodzaju informacje do chwili zmiany przepisów banki mogły przekazać jedynie w sytuacji, w  której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko osobie podejrzanej np. o popełnieni przestępstwa skarbowego.

Zmiany przepisów wprowadzą możliwość „sprawdzania” kont bankowych wobec wszystkich osób fizycznych i, co istotne, również wobec ustanowionych pełnomocników rachunków bankowych, a nie tylko ich właścicieli. Hipotetycznie wyobraźmy sobie sytuację, w której dany podatnik (np. będący osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą) nie ujawnia osiąganych przez swoją firmę dochodów, by właśnie uniknąć konieczności uiszczenia należnego podatku dochodowego, lub w ogóle prowadzi niezarejestrowany biznes. W podanym przykładzie podatnik taki zostanie odpowiednio „sprawdzony” przez właściwy Urząd Skarbowy pod kątem informacji znajdujących się na wszystkich posiadanych przez niego rachunkach bankowych.

Czy tylko Urzędy Skarbowe będą posiadać takie uprawnienia? Otóż nie. Na gruncie nowych przepisów, rozszerzeniu ulegnie także katalog podmiotów, które będą mogły żądać ujawnienia omawianych informacji o stanie kont. Aktualnie o ujawnienie takich informacji może wystąpić oprócz szefa Krajowej Administracji Skarbowej, tylko naczelnik urzędu celno-skarbowego. Natomiast począwszy od 1 lipca 2022 r. tego rodzaju uprawnienia otrzyma także naczelnik urzędu skarbowego.

Tytułem komentarza do nowych przepisów na chwilę obecną zaznaczyć należy, że budzą one mnóstwo kontrowersji. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Krajowej Administracji Skarbowej rząd ponownie przeanalizuje przepisy i (zgodnie z zapowiedziami rządu) nie wykluczona jest ich zmiana. W jakim zakresie i czy w ogóle to nastąpi? O wyjaśnienie sprawy spornych przepisów poprosił już rząd RPO, albowiem jego zdaniem "nie przedstawiono uzasadnienia zmiany, a znacząco poszerza ona zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli". Trudno się z tym nie zgodzić. Należy mieć bowiem na względzie fakt, że dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej.

 

Jak mawia dawne przysłowie: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” (Benjamin Franklin). To powiedzenie przybiera na znaczeniu tym bardziej w świetle właśnie mających wejść niebawem zmian