17 czerwca, 2024
W maju 2024 roku Sejm przyjął ustawę o ochronie tzw. sygnalistów, która implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Choć przepisy chroniące osoby zgłaszające naruszenie prawa powinny zostać wprowadzone przez Polskę ponad dwa lata temu, ustawa po poprawkach Senatu, wróciła do Sejmu.
Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Przedsiębiorcy powinni zatem przygotować się na szereg zmian i nowych obowiązków, które mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Kim jest sygnalista?
Sygnalista to osoba, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa, uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest ułatwienie dokonywania tego rodzaju zgłoszeń oraz ochrona sygnalistów.
Kogo dotyczy ustawa?
Zgodnie z projektem, przepisy ustawy dotyczące zgłoszeń wewnętrznych stosuje się do podmiotu prawnego, na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób;
Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia;
Próg 50 osób nie ma zastosowania do niektórych podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska.
Co ustawa oznacza dla przedsiębiorców?
Podmioty prawne objęte ustawą o sygnalistach mają obowiązek wprowadzenia rozwiązań mających na celu wdrożenie przepisów ustawy. Obejmuje to m.in.:
Opracowanie procedur zgłaszania nieprawidłowości – pracodawcy muszą zapewnić mechanizmy i procedury umożliwiające pracownikom zgłaszanie nieprawidłowości w sposób bezpieczny i skuteczny. Procedura taka zgodnie z ustawą powinna zawierać:
Sankcje
Ustawa przewiduje odpowiedzialność karną i sankcje finansowe. Brak wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych lub wprowadzanie procedury z istotnym naruszeniem wymogów ustawy może wiązać się z nałożeniem kary grzywny. Istotne utrudnianie lub uniemożliwianie zgłoszenia, działania odwetowe czy ujawnienie tożsamości sygnalisty są penalizowane, a ustawa przewiduje za nie także kary pozbawienia wolności. Zgodnie z ustawą, karze podlegać będzie także osoba, która dokona zgłoszenia lub ujawnienia pomimo wiedzy, że do naruszenia prawa nie doszło. Szczególne znaczenie dla uniknięcia odpowiedzialności prawnej oraz ryzyk reputacyjnych ma realizacja obowiązku ustalenia zgodnej z ustawą procedury zgłoszeń wewnętrznych przez podmioty prawne.
Jak przygotować się do nowych przepisów?
Nasi eksperci oferują rzetelne wsparcie prawne, obejmujące doradztwo z zakresu compliance, prawa karnego, prawa pracy, i ochrony danych osobowych.
Naszym klientom oferujemy: