4 stycznia, 2021
Zmiany w tzw. uldze mieszkaniowej
W dniu 29 grudnia 2020 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe przychodu uzyskanego w 2018 roku z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego. Termin został wydłużony z 2 do 3 lat, a więc upływa z dniem 31 grudnia 2021 roku.
Przypomnijmy, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, np. o koszty notarialne czy koszty pośrednictwa. Warunkiem zaś skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej jest wydatkowanie tych przychodów w określonym czasie na własne cele mieszkaniowe.
Opublikowane rozporządzenie dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 roku. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie na początku 2019 roku, wydłużyła z 2 do 3 lat okres, w jakim pieniądze ze zbycia nieruchomości można przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe i co za tym idzie – nie zapłacić podatku, jednak obejmowała wyłącznie osoby, które odpłatnie zbyły nieruchomość po 1 stycznia 2019 roku.
Podatnicy, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 roku, aby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, musieli wydatkować uzyskane przychody na własne cele mieszkaniowe na starych zasadach – najpóźniej do końca 2-letniego okresu, licząc od końca roku w którym sprzedali nieruchomość, czyli do końca 2020 roku. Termin został przedłużony o rok, co jest niewątpliwie korzystne w szczególności w czasie trwającej pandemii.