Kontakt z nami +48 780 151 246

Konsument nie może być wprowadzony w błąd – Znak towarowy MYBACON jest mylący dla substytutów mięsa

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) stwierdził, że znak towarowy MYBACON wprowadza w błąd gdyż został zgłoszony w odniesieniu do substytutów mięsa na bazie składników pochodzenia roślinnego.

EUIPO wskazał, że tradycyjne znaczenie słowa bekon jest bardzo jasne i powszechnie używane w obrocie. W związku z tym istnieje poważne ryzyko, że przynajmniej znaczna część odbiorców, napotykając oznaczenie MYBACON, zostanie wprowadzona w błąd przy zakupie tych towarów, myśląc, że kupuje produkt zawierający mięso. W konsekwencji oznaczenie to może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru oznaczanych nim towarów.

Powyższa sprawa jest przykładem mylącego charakteru znaku towarowego. Unijne i krajowe ustawodawstwo wyklucza możliwość rejestracji takich oznaczeń, tzw. znaków mylących.

Celem tych przepisów jest ochrona konsumenta przed wprowadzeniem w błąd ze względu na immanentne cechy danego oznaczenia. Podczas rozstrzygania o mylącym charakterze oznaczenia konieczne jest zatem odwołanie się do rodzaju towaru lub usługi, dla których ma być ono stosowane, jak również do postrzegania i rozumienia danego oznaczenia przez przeciętnego odbiorcę danych towarów lub usług.

Przeszkód związanych z możliwością uzyskania prawa do znaku jest znacznie więcej, oraz są one zdecydowanie bardziej skomplikowane. Przed dokonaniem zgłoszenia znaku towarowego warto sprawdzić czy nasze oznaczenie nie wyczerpuje jednego z nich. Jedną z możliwości jest skorzystanie z pomocy rzecznika patentowego.