22 maja, 2025
W dobie dynamicznego rozwoju gospodarki cyfrowej dane stały się kluczowym zasobem. Ich potencjał do zwiększania innowacyjności, poprawy usług i wspierania podejmowania decyzji jest ogromny. Dostęp do danych bywa jednak ograniczony, w szczególności dla mniejszych podmiotów. W kontrze do tych wyzwań Data Act wprowadziła nowe zasady współdzielenia danych w Unii Europejskiej.
Zgodnie z Data Act wyróżniamy dwa podmioty:
W Data Act znajdują się konkretne wymogi, które mają zapewnić efektywne, przejrzyste i sprawiedliwe współdzielenie danych. Zgodnie z założeniami wynikającymi z Data Act:
Format danych powinien być:
W zakresie dostępności dane powinny być:
W zakresie szybkości dane powinny być:
Na wniosek użytkownika posiadacz danych bez zbędnej zwłoki w sposób łatwy bezpieczny oraz nieodpłatnie dla użytkownika udostępnia osobie trzeciej dane łatwo dostępne wraz z odpowiednimi metadanymi niezbędnymi do interpretacji i wykorzystania.
Osoba trzecia może przetwarzać dane udostępnione jej wyłącznie do celów i na warunkach uzgodnionych z użytkownikiem. Osoba trzecia musi usunąć dane, gdy nie są one już niezbędne do uzgodnionego celu.
Ponadto, osoba trzecia nie może:
Gdy organ sektora publicznego lub organ Unii nie są w stanie skutecznie i na czas pozyskać konkretnych danych w alternatywny sposób, na równoważnych warunkach oraz wyżej wymieniony organ wykaże wyjątkową potrzebę wykorzystania określonych danych w celu wykonania swoich ustawowych obowiązków realizowanych w interesie publicznym, posiadacze danych udostępniają je w odpowiedzi na należycie uzasadniony wniosek.
Nadto organ sektora publicznego lub organ Unii są uprawnione do dzielenia się danymi otrzymanymi w ramach Data Act z osobami fizycznymi lub organizacjami na potrzeby prowadzenia badań naukowych lub analiz zgodnych z celem, w którym wystąpiono o dane oraz z krajowymi urzędami statystycznymi i Eurostatem do celów tworzenia statystyki publicznej.