4 listopada, 2024
O wymogu rzeczywistego używania znaku towarowego pisaliśmy w artykule: Wymóg używania znaku towarowego na przykładzie znaku towarowego Testarossa należącego do Ferrari
Dziś poruszamy tą kwestie ponownie, ale na przykładzie orzeczeń dotyczących używania znaku podczas okresu pandemii COVID, wydanych przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz unijny Sąd Pierwszej Instancji (General Court).
W odpowiedzi na zarzut nieużywania znaków przez nieprzerwany okres 5 lat, właściciele unijnych oznaczeń, w ramach obrony, argumentowali, że pandemia COVID jest uzasadnioną przyczyną ich nieużywania. Unijne organy nie uznały takiej argumentacji za zasadną i tym samym wydały decyzję o wygaszeniu znaków towarowych. Na wydane orzeczenia, wpływ miały również m.in. okoliczności, że przedłożony, przez właścicieli znaków, materiał dowodowy nie powiązał w wystarczającym stopniu pandemii z rzekomą niemożnością używania znaku.
Jednakże, należy bezspornie wskazać, że EUIPO i General Court uznał, że okres trwania pandemii, nie jest bezwarunkową przesłanką, która usprawiedliwia nieużywanie znaku.