11 czerwca, 2025
Zdecydowana większość chronionych oznaczeń to znaki indywidulane. Prawo do nich przysługuje jednemu podmiotowi. Zgoda na ich używanie, przez innych przedsiębiorców, może być udzielona na podstawie np. licencji. Jednakże, istnieją jeszcze inne rodzaje oznaczeń, które umożliwiają ich używanie większej ilości podmiotów, mianowicie: wspólne znaki towarowe oraz znaki towarowe gwarancyjne.
Przykładem wspólnego znaku jest:
Oznaczenie to jest wykorzystywane przez grupę podmiotów w Polsce, prowadzących działalność gospodarczą pod tym samym szyldem.
Jest to oznaczenie przeznaczone do odróżnienia towarów, które zostały certyfikowane przez uprawnionego do tego znaku, w szczególności w zakresie użytego materiału, sposobu produkcji towarów, ich jakości, precyzji lub innych właściwość, od towarów, które nie są w ten sposób certyfikowane. Funkcją takiego znaku jest, jak sama nazwa wskazuje, zagwarantowanie odbiorcom określonych właściwości oraz standardów produktów nim oznaczonych. Zapewnienie klientów, iż podmiot, który udziela pozwolenia na używanie znaku gwarancyjnego, sprawuje nadzór nad produktami nim oznaczonymi. Wszelkie warunki korzystania ze znaku gwarancyjnego określa również regulamin.
Przykładem znaku gwarancyjnego jest
należący do organizacji International Wool Secretariat. Przedsiębiorcy wykorzystujący to oznaczenie muszą spełniać wysokie standardy dotyczące jakości, składu oraz sposobu wytworzenia produktów zawierających wełnę.