Kontakt z nami +48 780 151 246

Zagadnienie degeneracji znaku towarowego

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oddalił wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia znaku towarowego Shavette, zarejestrowanego dla towarów takich jak maszynki i pędzle do golenia.

Wnioskodawca wskazał, iż znak towarowy stał się nazwą rodzajową dla tej kategorii produktów.

Jednakże EUIPO stwierdził, iż właściciel przedmiotowego oznaczenia wykazał, że podjął uzasadnione starania w celu jego ochrony, podczas gdy dowody przedstawione przez wnioskodawcę są niewystarczające do wykazania utraty charakteru odróżniającego przez omawiany znak.

Na czym polega degeneracji znaku towarowego?

Jest to proces, podczas którego znak traci charakter odróżniający, czyli swoją podstawową funkcję. Odbywa się to poprzez przejście oznaczenia do domeny publicznej. Takich przykładów jest wiele, np.: jacuzzi, termos, gramofon. Nazwy zastrzeżone stały się nazwami rodzajowymi.

Proces degeneracji zastrzeżonego oznaczenia jest długotrwały. Najczęściej winę ponosi sam właściciel znaku towarowego poprzez swoje zaniechania, bierność w ochronie swojej marki lub działania, które przyczyniły się do rozwodnienia zdolności odróżniającej znaku.

Jest to również sytuacja, w której paradoksalnie znak towarowy stał się ofiarą własnej popularności i sukcesu rynkowego.

Jak temu zapobiec?

Do takich działań można zaliczyć np.:

  • dodawanie do zarejestrowanego znaku symbolu ® lub TM i tym samym podkreślanie faktu ochrony prawnej oznaczenia;
  • sprzeciwianie się powszechnemu używaniu zastrzeżonej nazwy w obrocie, przez inne podmioty, do określania rodzaju produktów lub usług.

Podsumowując, zastrzeżenie znaku towarowego to dopiero początek. Ochrona brandu jest nieustająco narażona na różnego typu ewoluujące zagrożenia oraz na wyzwania związane z ochroną biznesu. Powyższe przykłady pokazują, że przedsiębiorcy dbając o swoją markę, muszą nieustanie dostosowywać się do realiów zmieniającego się rynku i wyzwań z tym związanych.