Kontakt z nami +48 780 151 246

Krótkie znaki towarowe – różnice w ich graficznym przedstawieniu zapobiegają prawdopodobieństwu wprowadzenia w błąd

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) orzekł, że nie istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd w przypadku ww. oznaczeń, pomimo użycia do ich budowy dwóch identycznych liter „S” i „J”. Swoją decyzję oparł na stwierdzeniu, że ich różna kolejność, rozmieszczenie oraz stylizacja (odcień i czcionka), skutkują tym, że różnice te będą dosyć wyraźnie dostrzegane przez odbiorców, ponieważ oznaczenia te są krótkie. Co więcej stwierdzono, że konsumenci sektora modowego, gdyż dla takich towarów przeznaczone są omawiane oznaczenia, są przyzwyczajeni do widoku stylizowanych znaków składających się z jednej lub dwóch liter. Pojedyncze litery lub kombinacje dwóch liter często odpowiadają inicjałom projektantów lub skrótom nazw firm. W związku z tym w przypadku stylizowanych dwuliterowych znaków towarowych zwracają oni większą uwagę na różnice pomiędzy nimi.

Więcej o wpływie na ocenę podobieństwa towarów i usług czynników takich jak m.in.: charakter towarów, ich przeznaczenie, kanały dystrybucji, ich właściwy krąg odbiorców omówiliśmy w artykule link artykułu do towary podobne czy nie?

Omówmy jeszcze dwa podobne orzeczenia:

oraz

 

W obu decyzjach również wskazano, że nie zachodzi podobieństwo stwarzające ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd. Stwierdzono, iż w przypadku znaków składających się z pojedynczych liter, decydujące znaczenie ma sposób ich graficznego przedstawienia. Tym samym, ich odmienna stylizacja zmniejsza podobieństwo porównywanych oznaczeń.