9 stycznia, 2025
DATA ACT to ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2023/2854 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2017/2394 i dyrektywy (UE) 2020/1828 (akt w sprawie danych)
W ramach DATA ACT prawodawca posługuje się sformułowaniem „skarga dotycząca naruszenia przepisów” (konkretnych przepisów DATA ACT).
Rozporządzenie wskazuje również na właściwy organ, do którego można wnosić powyższe skargi.
Państwo wyznacza właściwy organ lub właściwe organy odpowiedzialne za stosowanie i egzekwowanie DATA ACT. Państwa członkowskie mogą ustanowić co najmniej jeden nowy organ lub oprzeć się na organach już istniejących.
W przypadku gdy dane Państwo wyznaczy więcej niż jeden właściwy organ, wyznacza spośród nich koordynatora danych, który ułatwia współpracę między właściwymi organami i pomaga podmiotom objętym zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia we wszystkich sprawach związanych z jego stosowaniem i egzekwowaniem.
Jednym z zadań i uprawnień właściwego organu z DATA ACT jest rozpatrywanie skarg wynikających z naruszeń niniejszego rozporządzenia oraz prowadzenie postępowań, w odpowiednim zakresie, w przedmiocie skarg i regularne informowanie skarżącego, w stosownym przypadku zgodnie z prawem krajowym, w rozsądnym terminie o postępach i wynikach postępowania, w szczególności jeżeli niezbędne jest dalsze prowadzenie postępowania lub koordynacja działań z innym właściwym organem.
Natomiast artykuł 38 DATA ACT kompleksowo reguluje prawo do wniesienia skargi.
Dany podmiot prawa [osoba fizyczna, osoba prawna] może wnieść skargę do stosownego właściwego organu w państwie członkowskim, w którym ma miejsce zwykłego pobytu lub siedzibę, jeżeli stwierdzi, że jego prawa wynikające z DATA ACT zostały naruszone. Koordynator danych – na wniosek, przedstawia danemu podmiotowi wszelkie informacje niezbędne do wniesienia skargi do odpowiedniego właściwego organu.
Właściwy organ, do którego wniesiono skargę, informuje skarżącego zgodnie z prawem krajowym o przebiegu postępowania i podjętej decyzji.
Niezależnie od administracyjnych lub innych pozasądowych środków ochrony prawnej każda osoba fizyczna i prawna, której to dotyczy, ma prawo do skutecznego sądowego środka ochrony prawnej przeciwko prawnie wiążącej decyzji właściwych organów. W przypadku gdy właściwy organ nie podejmie działań w odpowiedzi na skargę, podmiot skarżący, którego to dotyczy, ma zgodnie z prawem krajowym – prawo do skutecznego sądowego środka ochrony prawnej.
Użytkownicy, posiadacze danych i odbiorcy danych mają dostęp do organów rozstrzygania sporów.
Organy rozstrzygania sporów informują zainteresowane strony o wysokości opłat lub o sposobie ustalania wysokości opłat, zanim strony te wystąpią o wydanie decyzji.
W przypadku sporów wniesionych do organu rozstrzygania sporów, jeżeli organ rozstrzygania sporów rozstrzygnie spór na korzyść użytkownika lub odbiorcy danych, posiadacz danych ponosi wszelkie opłaty nałożone przez organ rozstrzygania sporów i zwraca użytkownikowi lub odbiorcy danych wszelkie inne rozsądne koszty poniesione w związku z rozstrzygnięciem sporu.